Asociacija „Lietuvos BMW klubas“

  • Buveinės adresas:Tuskulėnų G. 10 – 25, LT – 09212, Vilnius, Lietuva
  • Įmonės kodas:195732955
  • Bankas:AB bankas „CITADELE“
  • Banko sąskaita:LT07 7290 0000 0870 0894
Kontaktai

Ignalinos atominės elektrinės aplankymas

Š.m. rugsėjo 23 d. Lietuvos BMW klubas lankėsi vienintelėje Baltijos šalyse buvusioje Lietuvos energetinės sistemos branduolinėje jėgainėje – IGNALINOS ATOMINĖJE ELEKTRINĖJE.

Pati atominė elektrinė pastatyta šalia sienos su Baltarusija ir nutolusi nuo Ignalinos miesto 50 km atstumu. Ignalinos atominė elektrinė turėjo 2 blokus su RBMK – 1500 tipo reaktoriais. Iš viso atominėje elektrinėje planuota įrengti keturis RBMK – 1500 tipo reaktorius ir turėjo būti pati galingiausia atominė elektrinė pasaulyje.

Po Černobylio technogeninės avarijos Ignalinos AE RBMK – 1500 tipo reaktorių saugos sistema buvo labai modernizuota, tačiau jų plėtra sustojo, kaip ir pati atominė elektrinė šiuo metu yra sustabdyta. Lietuvai vykdant stojimo į Europos Sąjungą sutartyje numatytus įsipareigojimus, 2009 m. gruodžio 31 d. elektrinė visiškai nutraukė elektros energijos gamybą. Pirmasis blokas nebeveikia nuo 2004 m. gruodžio 31 d. 20 val. 2 min., o antrasis sustabdytas 2009 m. gruodžio 31 d. 22 val. 54 min.

                                 

Bet grįžkime į 2011 m. rugsėjo 23 d. Šią dieną renginio dalyviai atsimins dar labai ilgai. Susirinkome visi iš visų Lietuvos kampelių: Vilnius, Kaunas, Panevėžys, Jurbarkas... Sulaukėme net svečių iš kaimyninės šalies Baltarusijos, kas labai džiugino. Važiuoti turėjome dieną prieš Lietuvos BMW klubo kelionę po Lietuvą 2011. Paprastai pagrindiniai klubo renginiai vyksta poilsio dienomis, tačiau šiuo metu atominė elektrinė savaitgaliais nedirba ir lankytojus priima tik darbo dienomis, tad teko važiuoti dieną prieš kelionę po Lietuvą, penktadienį.

Pati kelionė neprailgo, žinojom kur važiuojam ir nors mūsų automobilių kolona judėjo ramiai neviršijant greičio, mes greit pasiekėm kelionės tikslą. Atrodė – net nespėjom už vairo atsisėst, kai jau ir atominės elektrinės kaminai pasirodė.

Pirmas vaizdas buvo visiems įspūdingas. Visi mes buvome pripratę matyti per TV naujienas rodomus vaizdus iš IAE, vartydavome laikraščius, žurnalus ir šiaip žiūrėdavome į pavienes nuotraukas – visiems mums tie pastatai atrodė labai dideli, tačiau pamačius tuos vaizdus gyvai, daugelis prarado žadą.


Atvykus į vietą mus pasitiko Ignalinos atominės elektrinės Informacinio centro darbuotojos. Prieš patį vizitą ilgą laiką buvo derinama registracija patekimui į pačius reaktoriaus blokus. Įvykdžius visus reikalavimus, mums pavyko gauti vienkartinius leidimus į riboto patekimo zonas, kurioms yra taikomi specialūs fizinės saugos reikalavimai.

Čia pat pasiskirstėm į dvi grupes. Vieni ėjo į Ignalinos atominės elektrinės Informacijos centrą, kur buvo parodytas veikiantis vienintelis „atominis reaktorius“, t.y. maketas, o taip pat specialios įrangos dėka, buvo parodytas tiesioginis vaizdas iš blokų valdymo pulto, reaktoriaus patalpos, turbinų salės ir panaudoto kuro išlaikymo baseino. Lietuvių, rusų kalbomis pristatyti videofilmai apie IAE, jos saugą, Lietuvos energetiką, užsienio atomines elektrines, Visagino miestą.

Na, o kiti pasuko link reaktoriaus blokų. Kuo arčiau reaktorių, tuo daugiau kontrolės. Perėjus kelis kontrolės leidimo punktus, buvome nuvesti į patalpą, kur mums buvo išduoti „nauji drabužiai“. Senus teko palikti persirengimo kambaryje. Keletas minučių ir mes visi jau stovėjome pasipuošę gražia, balta uniforma. Visi tolimesni mūsų žingsniai buvo lydimi ne tik mūsų gidės, bet ir Fizinės saugos atstovo su grupiniu dozimetru – tai mūsų „angelas sargas“ kylant į „radiacijos didybę“. Tą kart buvo sudaryta garbė pamatyti 1 – ąjį Ignalinos atominės elektrinės reaktoriaus bloką. Užėjus į RBMK reaktoriaus cechą, tvyrojo tyla. Čia daugiau jau niekada nevyks darbai kaip kažkada. Įspūdis pasakiškas. Visi, beje, pradėjo „ieškoti“ radiacijos, tik jos jau nėra. Pirmasis reaktoriaus blokas neskleidžia jokio pavojaus. Branduolinis kuras iš reaktoriaus pilnai iškrautas, o reaktoriaus cechas dezaktyvuotas. Kol vieni klausė darbuotojų pasakojimo kaip veikė šis gigantiškas „virdulys“, kiti galėjo apžiūrėti visą reaktoriaus salę, pasidaryti nuotraukų. Padarom bendrą nuotrauką ant pačio reaktoriaus ir judam tolyn.

Kiek vėliau mes buvome nuvesti į turbogeneratorių salę. Stebino didžiulės turbinos, kurios ir generavo elektros energiją, bei pats pastatas, kurio ilgis siekia net 600 metrų. Čia vėlgi, klausom pasakojimo, darome nuotraukas.

Ilgais koridoriais keliaujame atgal. Prieš patenkant į tas pačias patalpas, kur palikome savo drabužius, praeiname dozimetrinę kontrolę. Po jos, atiduodam baltus drabužius – juos iškarto veža į specialią skalbyklą apdorojimui ir išskalbimui. Išėję iš pastato, užsukam į IAE valgyklą. Čia skaniai ir gausiai papietaujame.

Iškart po pietų palikome IAE teritoriją ir važiavome į LOKĄ – tai atominės elektrinės Mokymo centras Visagino miesto pakraštyje, kur buvo rengiami ir mokomi IAE darbuotojai. Mokymo centre yra įrengtas RBMK – 1500 reaktoriaus valdymo pulto treniruoklis, kuris yra 100 proc. identiškas kaip ir pačioje Ignalinos atominėje elektrinėje esantis tikrasis valdymo pultas. Pats treniruoklis pagamintas Vokietijoje, jame įdiegtos visos programos, visi patobulinimai, kokie tik buvo įdiegti ir pačioje atominėje elektrinėje. Vaizdas pritrenkiantis: viskas mirksi, šviečia, viskas įjungta. Daugybę, monitorių, sensorių, nieko maigyti žinoma nedrįsome. Mes turėjome puikią progą paklausyti kaip čia viskas vyksta ir veikia. Tikrai labai pasisekė, nes Mokymo centro ilgametis dėstytojas su dideliu malonumu pristatė tai ką jis dirba. Buvo inicijuotas incidentas, dėstytojas pasakojo kas atsitiko ir ką reiktų padaryti, kad reaktoriaus valdymas iš ypatingos situacijos grįžtų į normalią padėtį. Pats Mokymo centras taip pat įspūdingas ir apsuptas miško masyvu: ramioje ir gražioje vietovėje tvarkingi pastatai, labai gražiai sutvarkyta aplinka.

Po Mokymo centro važiavome užkąsti į restoraną Visagine, kurio pavadinimas yra „ III blokas“.

Istorija šio bloko tokia:

Ignalinos atominėje elektrinėje planuota įrengti ir trečiąjį bloką, tačiau po Černobylio technogeninės avarijos, LSSR vyriausybė kreipėsi į SSRS vyriausybę, ir Ignalinos AE trečiojo bloko statyba buvo užkonservuota, o 1989 m. visiškai sustabdyta. Dar 1987 m. birželio 2 d. SSKP partinės kontrolės komitetas pateikė išvadas dėl jėgainės statybos metu padarytų pažeidimų ir LKP CK kontrolės. 1988 m. rugsėjo 16 – 18 d. prie jėgainės Sąjūdžio iniciatyva surengta akcija „Gyvybės žiedas“ prieš trečiąjį bloką. Rugsėjo 30 d. Sredmaš ministerija paskelbė sutinkanti konservuoti šio bloko statybą, o gruodžio 30 d. SSRS komisija patvirtino, kad trečiojo bloko statyti negalima. Pats blokas, iki 1986 m. balandžio 26 d. Černobylio AE įvykusios katastrofos, buvo pastatytas iki 60 proc. Vėliau visiškai išmontuotas – liko tik vieta, kurią mes nesunkiai galime pamatyti iš foto nuotraukų, kurios yra darytos iš paukščio skrydžio.

Diena jau ėjo į vakarą, o mūsų jau laukė Ignalinos mieste, o tai, kaip ne kaip, 50 km kelio. Išvykstant iš Visagino, gavę didelę porciją neįkainuojamų įspūdžių ir žinių, vienbalsiai nusprendėme, kad dar į Ignalinos Sporto ir pramogų centrą nevažiuosime. Oras buvo labai geras ir mes dar kartą trumpam grįžome į atominę elektrinę atsisveikinti su gigantiškais reaktorių blokais. Reaktoriaus blokų fone padarėme keletas foto nuotraukų ir pajudėjome į Ignaliną.

 

Pačias gražiausias akimirkas galima pamatyti mūsų galerijoje: http://galerija.bmw-klubas.lt/index.php/renginiai/Klubo-renginiai-2011m/Rudens-kelion-po-Lietuv-2011

 


 

Per 26 eksploatavimo metus Ignalinos AE pagaminta 307, 9 milijardų kilovatvalandžių elektros energijos, pirmame bloke – 136,9 mlrd., antrame - 170, 2 mlrd., o viso parduota – 279,8 milijardų kilovatvalandžių. Statant Ignalinos AE buvo nutiesta 142 km kelių, 50 km geležinkelio bėgių, 390 km ryšio, 334 km elektros 
energijos perdavimo bei 133 km kanalizacijos linijų, 164 km šilumos tinklų vamzdynų. Darbams sunaudota 3544000 m³ gelžbetonio konstrukcijų ir 76480 tonų armatūros.
RBMK – 1500
Didelio galingumo, kanalinio tipo branduolinis reaktorius (Реактор большой мощности канальный). Branduolinių reaktorių, kurie buvo naudojam IAE, tipas. Vienas galingiausių reaktorių pasaulyje, elektrinė galia – 1500 MW. IAE pirmasis reaktorius buvo paleistas 1984 metais, sustabdytas - 2004 metais. Antrasis blokas veikė nuo 1987 metų. Jo eksploatacija nutraukta 2009 metais. Energo bloko, su RBMK – 1500 tipo reaktoriumi, eksploatacijos laikotarpis – iki 45 metų. Pravardžiuojamas Černobylio reaktoriumi, nes Černobylio AE irgi buvo naudojamas tokio tipo branduoliniais reaktoriais. Skirtumas tik tas, kad Černobylyje buvo sumontuoti RBMK – 1000 branduoliniai reaktoriai.